BEVEGELSE: Mennesket lever ikke av fornuften alene. Det har den pinsekarismatiske bevegelse forstått, og de formidler troen på Gud som en handlende Gud som vil oss vel, skriver Bård Rebbestad Løkken. Bildet er fra Pinse for alle i Oslo spektrum i 2007.
Hvorfor vokser pinsevennene så raskt?
Mye av begeistringen kommer av at Gud oppleves som relevant inn i hverdagen, gjerne på mirakuløst vis. Den hellige ånd gir styrke og løsninger i møte med sykdom, pengeproblemer, relasjonelle problemer og i møte med onde makter.
Vi er godt vant med å ha pinsevenner rundt oss i disse dager. Sjansen er brukbar for at du som leser dette er en selv. Men historisk sett er pinsevenner en ny oppfinnelse. Da Norge ble fri fra Sverige i 1905 fantes de ikke. I dag er de over alt.
Verdenshistorien har ikke sett maken til vekst for en religiøs bevegelse. Fra null til 600 millioner på hundre år. Bare siden 1970 har den vokst fra cirka 60 millioner til dagens 600. Og veksten fortsetter. I 2025 vil det trolig være omtrent 800 millioner pinsekarismatikere i verden. I dag utgjør de 25 prosent av alle kristne.
Jeg brukte begrepet «pinsevenn» først og deretter «pinsekarismatiker». Tallene jeg har brukt inkluderer både klassiske pinsevenner og ulike uavhengige karismatiske retninger, derfor er begrepet «pinsekarismatisk» det mest presise i denne sammenhengen.