For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ SOMMERKAMPANJE 1 krone, ut august Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Leder

HITLER-MØTE: Knut Hamsun hilser på tyskernes Reichskommisar Josef Terboven på Fornebu ved hjemkomsten fra forfatterens møte med Adolf Hitler.

Himmelen er åpen, også for landssvikere

Knut Hamsuns kristne omvendelse minner oss enda en gang om hvor universelt Jesu tilbud om forsoning, tilgivelse og frelse er.

Publisert Sist oppdatert

Vi snakker om norsk litteraturhistories mest begavede og bejublede, men også omstridte forfattere. Knut Hamsun er en av tre nordmenn som har mottatt den gjeveste utmerkelsen en forfatter kan få. I 1920 vant han Nobels litteraturpris.

Men Hamsun er også et bevis på at det å ha en genial forfatterhjerne ikke er noen garanti for at man tar kloke avgjørelser på andre områder av livet.

Da det gjaldt som mest, ved krigsutbruddet i 1940, havnet Knut Hamsun feil side av historien. Han valgte fiendens, okkupanten og nazismens parti.

Powered by Labrador CMS