Leder
TRONDHEIM: Dronebilde av Vår frues kirke, Hornemansgården, Nidarosdomen og rådhuset i Trondheim bak.
Gorm Kallestad/NTB/NPK
Godt for helsen å gå i kirken
To forskere ved eliteuniversitetet Harvard i USA har samlet interessante funn om gevinsten av å være med i et trosfellesskap.
«Tomme kirkebenker er en krise for amerikansk folkehelse». Det skriver professor Tyler J. VanderWeele og visedirektør Brendan Case ved Human Flourishing Program ved Harvard University. Artikkelen er publisert i Christianity Today.
Forskerne konstaterer at en økende andel av amerikanerne gir opp kirken. 68 prosent av amerikanerne hadde stor grad av tillit til organisert religion i 1975, ifølge en meningsmåling fra Gallup. I 2019 var andelen falt til 36 prosent.
Det siste tiåret har man også sett en tydelig tilbakegang i andelen som er kirkemedlemmer og regelmessige kirkegjengere. I 2011 sa 43 prosent at de gikk i kirken hver uke, ifølge Barna Group. I februar 2020 var andelen falt til 29 prosent. Uten koronapandemien ville tallene nok vært annerledes, men tilbakegangen har vært tydelig også før den tid.