| Debatt
INTERESSANT: Englefallet er et emne som jeg lenge har interessert meg for, skriver tidligere Dagen-redaktør Odd Sverre Hove.
Odd Mehus
Falne engler hater Israel
I en informativ og lesverdig Dagen-reportasje (på nett 10.09.26) har Tore Hjalmar Sævik informert Dagens lesere om en spennende masteroppgave som Amund Helgaas nylig har skrevet.
Avhandlingen handler om hvordan falne englers syndefall kanskje kan kaste lys over lidelsens problem. Englefallet er et emne som jeg lenge har interessert meg for – mest på bibelteologiske premisser. Nå har jeg lest Helgaas’ avhandling. Det har vært et verdifullt studium. Avhandlingen kaster (på visse nærmere angitte systematisk-teologiske premisser) spennende lys inn over en sektor av lidelsens problem-område.
Det bibelteologiske premiss-grunnlaget er ikke taust i Helgaas’ avhandling. Men det er på den andre siden heller ikke gjort til gjenstand for noe eget studium. Det er forståelig i lys av behovet for å avgrense avhandlingens perspektiv. Det korresponderer dessuten med at skriftbevis-spørsmålet ikke fokuseres i avhandlingen, men bare det systematisk-teologiske koherens-spørsmål. Som utvilsomt er viktig nok.