| Debatt
Er vi ikke frelst, fader Solberg?
RELASJONER: Jeg opplever at Johannes Solberg (bildet) i sin iver etter å fastholde enheten i Gud, ikke klarer å holde fast på de ulike relasjonene i Gud, skriver innsenderen.
Audun Janøy
Johannes Solberg, prest i den ortodokse kirke, har skrevet to innlegg i Dagen. Solberg har ofte mye fint å si, men i disse innleggene virker mye forkjært.
Han understreker så sterkt at frelsen er «en relasjon og en prosess» at han ikke finner plass til en tro på en forsoning med Faderen i Sønnen (Kristus), og mener at Den hellige ånd ikke får noen plass i denne forståelsen av frelsen.
Solberg har bakgrunn fra bedehuset og Den norske kirke. Det er godt mulig at forkynnelsen han hørte i sin ungdom var noe ensidig og ikke helt sammenhengende, men jeg betviler at de på stedet vil kjenne seg igjen i hans beskrivelser av deres tro og forkynnelse. Hans beskrivelse av protestanters tro og lære om rettferdiggjørelse krever et tilsvar.