For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ SOMMERKAMPANJE 1 krone, ut august Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

| Leder

Ensidig og naivt fra biskop Midttømme

Biskop Ingeborg Midttømme spør om hun stiller seg laglig til for hogg ved å skrive i Dagen om situasjonen i Midtøsten. Svaret er dessverre ja.

KRITIKK: Biskop Ingeborg Midttømme viser liten forståelse for Israels situasjon, mener Dagen.

I forkant av ukens møte i Kirkenes Verdensråd har Møre-biskopen skrevet en artikkel i Dagen om den tragiske situasjonen i Midtøsten. «I dag stiller jeg meg lagelig til for hogg, men det er så absolutt selvvalgt», begynner hun. 

Midttømme er fullt klar over at Israels sak er viktig for denne avisen og for mange av våre lesere. Derfor er hun klar over at det hun har på hjertet kan skuffe, irritere og provosere. Teksten er likevel påfallende lite preget av forståelse for årsaken til slike reaksjoner.

For å starte med et felles utgangspunkt: Alle mennesker som er opptatt av fred, frihet og menneskeverd må se på situasjonen i Midtøsten med sorg og fortvilelse. Lidelsene og ødeleggelsene er så overveldende at det er fristende å lukke ørene og se en annen vei. Men det forandrer ikke virkeligheten.

Powered by Labrador CMS