| Debatt
    En politikkens Sancho Panza – og hans ridder
    
    
        DON QUIJOTE: Innsenderen sammenligner partileder Erik Selle med ridderen don Quijote fra romanen med samme navn.
        Wikimedia Commons / Dagen
    
        
 
                        
                        
                        
                        
                        
    
    
    Grimstad-mannen Bjørn A. Engen er i ferd med å skrive seg inn i enkelte medier som norsk politikk sitt svar på Sancho Panza, væpneren til don Quijote. Vi kjenner dem begge fra en 1600-tallsroman av den spanske dikteren Cervantes. 
Sancho Panzas viktigste oppgave var å legge ting og situasjoner til rette for sin herre, slik at han kan bevare sine illusjoner om egen betydning og eget mot.
«Ridderen» Engen går i ilden for heter Erik Selle. Han er leder i den politiske kuriositeten Konsvervativt; et parti som både ved valg og målinger har klort seg fast i nedre halvdel av den første prosenten blant de stemmeberettigede. Men det forhindrer ikke at han, ifølge sin apologet, er «Norges kanskje dyktigste og mest spennende politiker».