❄️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

| Debatt

Det var en gang et postvesen

POSTEN: Norge hadde i flere hundre år et postvesen som man kunne være stolt av. Det var en effektiv tjeneste, skriver Nils-Petter Enstad.
Publisert Sist oppdatert

Norge hadde i flere hundre år et postvesen som man kunne være stolt av. Det var en effektiv tjeneste; Atle Næss forteller i boka «Det glemte århundre» (2023) at på 1660-tallet, som boka handler om og som var perioden da man fikk et postvesen, ville det ta tre dager å få levert et brev fra Kristiania til Skien. 

Det ville de ikke klare i dag. Nylig kunne Nettavisen fortelle om 79 år gamle Oddvar Holmgren som måtte vente 21 dager på brev sendt fra legesenteret sju kilometer unna. Nå var dette riktignok i Finnmark, men selv der pleide posten å være langt mer effektiv. 

En gang var postvesenet i Norge en kilde til stolthet.

Powered by Labrador CMS