For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ SOMMERKAMPANJE 1 krone, ut august Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Leder

NYTTÅRSTALE: Kong Harald holder nyttårstalen ved inngangen til 2023.

Det er greit at Kongens trosfrihet er innskrenket, så lenge han har valgt det selv

SV og Venstre vil endre to trosparagrafer i Grunnloven. Den ene endringen vitner om historieløshet, men når det gjelder Kongens bekjennelsesplikt så har de ett poeng.

Publisert Sist oppdatert

Det er bare et drøyt tiår siden et enstemmig Storting i fellesskap kom fram til de nye Grunnlovsparagrafene om forholdet mellom stat, tro og kirke. Likevel er det partier som mener tiden allerede er inne til å bryte med Grunnlovsenigheten fra 2012.

Forrige uke falt forslaget fra Venstre og SV om å endre den norske Grunnlovens formuleringer om kristen tro.

Partiene ville forandre to paragrafer i loven. Det gjaldt paragraf to om Norges kristne verdigrunnlag og nummer fire der monarken pålegges å bekjenne kristen tro.

Powered by Labrador CMS