| Meninger
Derfor er det logisk umulig å hate et helt folk
RUSSERE: Den røde plass i Moskva. I bakgrunnen St. Basil-katedralen.
Alexander Zemlianichenko / AP / NTB
«Mennesketypene er omtrent jevnt fordelt blant jordens folkeslag». Dette er tesen som artikkelen vil presentere og forsvare.
Gjennom det meste av de siste to hundre år har forskningen i de humanistiske fag vært drevet ut fra essensialistisk grunnholdning. Man var overbevist om at de fleste saksforhold i religion og samfunn og historie hadde en identifiserbar kjerne, essens.
I en del triste tilfeller ble kjernen definert ut fra rene fordommer. Denne typen forskning har en sterk tendens til selvbekreftelse. De mest briljante hjernene konkurrerte om å overse mest mulig av materialet som skulle undersøkes, for å oppnå en mest mulig klar fremstilling av essensen. Oppfatninger om folkeslags særtrekk minner den dag i dag mye om essensialisme.