❄️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

| Kommentar

Bruker Asle Toje Aftenposten til å normalisere nazistiske ideer?

En kronikk i Aftenposten av Asle Toje – statsviter, forfatter og nestleder i Nobelkomiteen – har ført til anklager om at han lefler med skummelt tankegods fra den tyske mellomkrigstiden.

EKSTREM: Flere samfunnsdebattanter mener at Asle Toje, som også er medlem av Nobelkomiteen, i en fersk kronikk i Aftenposten presenterer et tankegods som minner om nazisme.
Publisert Sist oppdatert

Jeg har ofte tenkt over hvordan jeg ville reagert på nazismens fremvekst hvis jeg selv bodde i Tyskland på 30-tallet.

I valget 31. juli i 1932 fikk det nazistiske partiet hele 37,4 prosent av stemmene. I dag er vi rystet over at så mange støttet dette partiet. For fasiten er at Tyskland startet en verdenskrig og systematisk utryddet omkring seks millioner jøder – for bare å nevne noe.

Men hva burde kloke mennesker ha tenkt om nazismen i 1932? Burde alarmklokkene ringt allerede den gang? Var tegnene tydelige nok?

Powered by Labrador CMS