Illustrasjonsfoto: Steinar M. Heggen
Steinar M. Heggen
Bibelen og homofili
Ingen sier at homoseksuelle følelser er synd. Men homoseksuell praksis er synd, det vitner både det gamle og det nye testamentet entydig om, skriver Per Arne Åkenes.
Jeg har en kommentar til oppslaget i Korsets Seier 10. april om å likestille heterofilt og homofilt samliv.
En lokalavis på våre kanter hadde et stort oppslag med en sjukehusprest som gav noen synspunkter på kristen tro og støtte til homofil praksis. Argumentasjonen bygger i stort på sammenligning med to andre læresaker innen kirken, nemlig kvinneprester og gjengifte.
På grunn av noen restriktive tekster i Bibelen, har kirken for fem–seks tiår siden hatt et restriktivt syn på de to tingene, men det har blitt myket opp i den lutherske kirke, og for en del også i frikirker i vårt land.