For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ SOMMERKAMPANJE 1 krone, ut august Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

PÅ JIDDISK: Steven Skybell, sentrum, som Tevye, øver med Det nasjonale jiddiske teateret Folksbiene i et jiddisk oppsett av Spelemann på taket i Museet for jødisk arv i New York i juni 2018.

Gir fra seg senter og 1,5 millioner bøker

En verdenskjent filmskaper og en nitidig samler står bak det som fort kan være verdens største samling av jiddiske bøker.

Publisert Sist oppdatert

Språket er 1.000 år gammelt og forbindes kanskje aller mest med jøden Tevje i «Spelemann på taket». Den fattige melkemannen med fem døtre hadde i alle fall sunget på jiddisk dersom han hadde vært en ekte karakter. 

Musikalen av Joseph Stein, med musikk av Jerry Bock, har gått sin seiersgang på scener rundt om i verden like siden premièren på Broadway i september 1964. I sommer spilles den i Norge igjen, denne gangen i regi av Fyllingsdalen Teater i Bergen.

Jiddisk snakkes av tre millioner mennesker i mange ulike land, hovedsaklig askenasiske jøder. Språket, som oppstod i Sentral-Europa, er en blanding av tysk og sentraltyske dialekter og har lånord fra hebraisk.

Powered by Labrador CMS