Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

❄️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Forfatter Ingvar Ambjørnsen etterlyser et avtaleverk mellom forfattere og forlag som sikrer at tekstene ikke endres etter forfatternes død. Selv har han nå tatt grep.Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Frykter at endring av bøker truer hele den frie litteraturen

Endring og kansellering av litteratur og kunst har skapt stor debatt de siste dagene. Forfatterforeningen mener slike grep kan true den frie litteraturen.

Publisert Sist oppdatert

– Jeg tenker at et verk må forstås i sin tid og kontekst, at det blir en fattig litteratur hvis alt som kan støte noen, tas ned, sier styreleder Heidi Marie Kriznik i Den norske Forfatterforening til NTB.

– Da er ikke lenger litteraturen fri. Det er alvorlig, understreker hun.

Det er skapt stor debatt etter at det britiske forlaget Puffin gjør hundrevis av endringer i Roald Dahls bøker. Formålet er å gjøre bøkene mindre krenkende. Blant annet endres ord som «tjukk» til «enorm». Flere ordlyder og karakterer gjøres dessuten kjønnsnøytrale.

Powered by Labrador CMS