Anmeldelser
KINA: Boka gir en unik innsikt i kristent misjonsarbeid i Kina (og Mandsjuria) i mellomkrigstida, skriver Bård Hauge. På bildet ser vi dagligliv i Beijing annon 2021.
Mark Schiefelbein/AP/NTB
Familiekrønike og storverk om norsk misjon i Kina
En norsk misjonsleder tilkjennega på et møte jeg nylig var til stede på at hans store lidenskap var å lese bøker om kristen misjon i Kina. Jeg deler denne lidenskapen, og jeg bekjenner gjerne at den strekker seg til det meste som har med Kina å gjøre.
Jeg har slukt en del reiseskildringer og historiebøker fra Kina opp gjennom livet, og de siste 20–25 årene har jeg fått lov til å være med på flere turer til «Midtens rike». Det har vært inntrykksfullt, fascinerende og inspirerende.
Et storverk
Med oppvekst i Norsk Luthersk Misjonssamband, som tidligere het Det norske lutherske kinamisjonsforbund og gjerne ble kalt «Kinamisjonen», har landet og misjonsfeltet Kina, inkludert Mandsjuria, vært en del av min referanseramme for kristen misjon, selv om NLMs misjonsarbeid i folkerepublikken Kina måtte legges ned noen år før jeg ble født.