| Kommentar
Boken om karikaturstriden er som en overfylt skammekrok
Hva har biskop Olav Fykse Tveit, forfatter Anne Holt og en haug danske imamer felles? En ny bok om de tolv karikaturene som satte Norge – og verden – på hodet i 2006 har svar å gi.
KARIKATURENE: Anne Holt, Olav Fykse Tveit og en delegasjon danske imamer er alle omtalt i den ferske boken «Dei fordømte karikaturane» av Odd Isungset.
Ole Gunnar Onsøien / Heiko Junge / Keld Navntoft / NTB,
I boken «Dei fordømte karikaturane» gjennomgår Odd Isungset mye av det som skjedde – både i Norge og internasjonalt – etter at den lille kristne avisen Magazinet trykket en gjengivelse av den danske storavisen Jyllands-Postens nyhetssak med bilde av tolv karikaturer av Muhammed.
Isungset har vært en av Norges med erfarne gravejournalister – og jobbet både i NRK og TV 2.
I 2006 ledet han Pressens Faglige Utvalg (PFU). Derfor fikk han utgaven av Magazinet, der karikaturene var publisert, da avisen ble anklaget for å ha brutt presseetikken.