Anmeldelser
FANGE: Julian Assange fotografert sammen med en britisk politibetjent i 2012.
Kirsty Wigglesworth/AP/NTB
Advarsel: Boken om Julian Assange kan skape en rift i ditt verdensbilde
Dersom du vil leve i troen på amerikansk rettferdighet og norske journalisters selvstendighet – bør du ikke lese den nye boken om Julian Assange.
I et høysikkerhetsfengsel i Storbritannia sitter en høy og hvithåret mann fengslet. Blant de 18 tiltalepunktene mot ham er spionasje og hacking. USA har i flere år krevd utlevert 50-åringen som har offentliggjort det ene hemmeligstemplede dokumentet etter det andre.
Den nyutgitte boken «Forfølgelsen av Julian Assange» tar professorene Gisle Selnes og Frode Helmich Pedersen oss med på innsiden av prosessen mot regimekritikeren, anarkisten og redaktøren som gikk fra å være en slags offentlighetens Robin Hood til samfunnsfiende nummer én.
I USA er det blitt vanlig å høre Assange omtalt som en «hitech terrorist» (Joe Biden). Høytstående politikere vil ilegge ham lovens strengeste straff, mens andre ikke vil vente på domfellelse. Han bør rett og slett snikmyrdes, er det blitt sagt. Hvordan CIA skal ha planlagt nettopp det, er blant episodene som får det til å gå kaldt nedover ryggen på i alle fall denne leseren.