GRÅDIGHET: «Ta dere i vare for all slags grådighet! For det er ikke det en eier, som gir liv, selv om en har overflod», siterer den tidligere pinsepastoren Kjell Erichsen.
Vår rikdom krever en raus livsstil
Egoistiske valg kan kanskje gi kortsiktige gevinster, men i lengden er det verdiene etter et liv i raushet som ærer Gud og lever videre.
Selv om vi er født som egoister, trenger vi vel ikke å dø smålig? En sjenerøs livsstil skaper verdier utover livslengden.
Tenk deg at din inntekt ble mangedoblet over natten. Eller at du plutselig ble bygdas eller byens rikeste person? Hvor mye ville du gitt bort? Kanskje responsen ikke ville være stort annen enn vanene du hittil har lagt deg til?
Spørsmålet er nok ikke hva vi har tenkt å gjøre dersom vi plutselig skulle få masse penger. Et mer relevant spørsmål er vel heller; hvordan forvalter vi våre ressurser i dag?