For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ SOMMERKAMPANJE 1 krone, ut august Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

La oss snakke om profeten

Regjeringens handlingsplan mot diskriminering og hat mot muslimer viser at vi trenger mer kunnskap om både islam og muslimer.

Publisert Sist oppdatert

2020 var preget av mange og sterke debatter om islam og muslimer, ikke minst etter drapet på den franske historielæreren Samuel Paty. Mange muslimer har følt seg mistenkeliggjort og har gitt uttrykk for sine følelser om både islamofobi, karikaturtegninger, muslimhets, rasisme og krenkelser. Det er utvilsomt mange muslimer også i Norge som opplever både hets og sjikane, men det blir en altfor lettvint løsning på problemet med å forby ytringer man misliker, eller stoppe statsstøtten til organisasjoner man er uenig med.

Organisasjoner og enkeltmennesker som kjemper for islam i Norge, bør i stedet bruke sine krefter og tid til å opplyse det norske samfunnet om hva islam egentlig handler om. La oss i det offentlige rom begynne å snakke om profeten Muhammed – i stedet for å bruke flere spaltemillimetre på muslimhat og krenkelser.

Regjeringens handlingsplan mot diskriminering og hat mot muslimer (2020) viser at vi trenger mer kunnskap om både islam og muslimer.

Powered by Labrador CMS