For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

OSLO: Biskop i Bjørgvin, Halvor Nordhaug (t.h.) og biskop i Borg bispedømme, Atle Sommerfeldt i Oslo for noen år siden. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix

Har biskopene resignert kampen om retten til liv?

Det er svært betenkelig at biskopene sier at de ikke vil ta kampen for den første retten til et menneske, nemlig retten til liv, men de i stede vil ta opp kampen for kvinners rettigheter.

Publisert Sist oppdatert

Ved bispemøtet 15 Februar kom biskopene i Den Norske Kirke med en uttalelse om abort debatten, formålet med uttalelsen slik biskop Halvor Nordhaug beskriver det, var å «...bidra til en bedre offentlig samtale om dette vanskelige temaet.» Men i seg selv kommer det ikke frem hva de faktisk mener om temaet, teksten fremstår heller som en analyse av hvordan ting har vært og hvordan ting er, med en beklagelse for fortiden.

Biskopene sier «Vårt fokus er ikke å reise spørsmål om lovens berettigelse...» Helt fra den første kirke og helt opp til moderne tid har abort vært ansett som synd i kirkens øyne, i likhet med kirkens tradisjon mener jeg at abort er imot Guds vilje. Biskopene sier at kirken har: «...som institusjon gjennom historien vist manglende engasjement for kvinners frigjøring og rettigheter.»

Det er svært betenkelig at biskopene sier at de ikke vil ta kampen for den første retten til et menneske, nemlig retten til liv, men de i stede vil ta opp kampen for kvinners rettigheter. Er det en kamp som er kommet langt i det moderne Norge så er det kvinners rettigheter, til motsetning har retten til liv aldri stått svakere en den gjør i dag - det fremstår som at biskopene ønsker å følge veien med minst motstand.

Powered by Labrador CMS