FORKYNNER: Mark Driscoll (44) har nådd mange med sin moderne og samtig tydelig kalvinistiske forkynnelse via internett.

Omstridt kjendispastor slutter

Mark Driscoll mener det ikke gagner menigheten at han fortsetter som pastor.

Megakirkepastoren Mark Driscoll, som har vært en profilert kristen mediefigur, forkynner og forfatter i USA, har sagt opp stillingen som pastor i Mars Bible Church i Seattle. Det melder Religion News Service.

Menigheten grunnla han i sitt eget hjem for 18 år siden.

Artikkelen fortsetter under annonsen.

En av bøkene hans, «Sant om samliv», er kommet på norsk på Lunde Forlag.

Undersøkte kritikk

I august skrev Dagen om støyen rundt pastoren. Det ble iverksatt undersøkelser av anklager mot ham. Oppsigelsen kommer kort etter at disse undersøkelsene er avsluttet. De konkluderer med at han til tider har vært arrogant, hissig og dominerende. Samtidig understrekes det at han aldri er blitt har vært anklaget for umoral, kriminelle handlinger eller vranglære.

Menigheten oppga tidligere i år å ha 14.000 medlemmer, fordelt på 15 gudstjenestesteder i fem amerikanske delstater.

Viktig på nett

Et forsideoppslag i New York Times hevdet allerede i august at Driscolls imperium var i ferd med å implodere.

Den kjente evangelikale New York–pastoren Tim Keller, som også har gitt ut boken «Gud? Kristen tro møter moderne skepsis» på Lunde forlag, mener Driscoll var svært viktig for å bygge opp den evangelikale bevegelsen i internetts tidsalder. Samtidig mener han Driscolls personlighetsbrister var åpenbare for mange helt fra starten, og at han når har desillusjonert mange mennesker.

Les også
En arbeider er verd sin (lave) lønn
Les også
«Den plassen som jeg er mest ensom i hele verden, er foajeen i kirken»«Sårede kristne» - debatt
Les også
Hva skjer når lederne faller?
Les også
Tror på et skred av nye misjonærerAlv Magnus
Les også
Sørlandspastor sier opp etter menighetsuroSørlandskirken