Andreas Hegertun, pastor i Filadelfiakirken Oslo, avlyser gudstjenesten søndag på grunn av smittefare.

Her er listen over avlyste og utsatte arrangement i Kristen-Norge

Lovsangskonferanse, konserter og en rekke gudstjenester rammes av korona-viruset.

Oversikten oppdateres. Tips oss på nettredaksjonen@dagen.no

Onsdag ettermiddag gikk Folkehelseinstituttet (FHI) ut med et forbud mot samlinger med over 500 deltakere. For samlinger med mer enn 100 deltakere anbefales risikovurdering før gjennomføring, opplyser instituttet. Den norske kirke avlyser de fleste samlinger med mer enn 50 personer.

Hensikten er å begrense spredning av koronaviruset.

– Arrangementer som samler mange mennesker, kan gi grunnlag for stor smittespredning, både på selve arrangementet og ved bruk av offentlig transport til og fra arrangementet, understreker FHI.

Gudstjenester som blir avlyst

Vennesla Frikirke avlyser møter og arrangementer. Norkirken avlyser sine gudstjenester flere steder i landet. I Tunsberg bispedømme avlyses gudstjenestene. Dåp og begravelse gjennomføres, men med begrenset antall deltagere. I Agder og Telemark bispedømme avlyses alle gudstjenester, med unntak for begravelser og vigsler. Alle gudstjenester i Oslo og Asker avlyses. Dåp, vigsler og gravferd gjennomføres med tilrettelegging. Den norske kirke avlyser alle gudstjenester i Nidaros. Dåp og begravelse gjennomføres med nærmeste familie. Salem i Bergen avlyser gudstjenester i helgen. Brunstad Christian Church (BCC) avlyser alt av større arrangementer. Alle gudstjenester i Ryfylke prosti avlyses neste tre uker. Filadelfiakirken Oslo avlyser gudstjenester søndag 15. mars Oslo Misjonskirke Betlehem avlyser gudstjenester søndag 15. mars. Den romersk-katolske kirken innstiller alle messer med over 100 deltagere umiddelbart. Misjonssalen Oslo har besluttet å avlyse helgens gudstjenester (lørdag 19.30 og søndag 11.00). Menigheten Salt i Bergen avlyser sine gudstjenester søndag. Karismakirken i Stavanger avlyser sin gudstjeneste søndag. Den ortodokse menigheten i Oslo, Hl. Hallvard, avlyser alt av gudstjenester og møte framover. Den romersk-katolske kirke i Norge beslutter å avlyse alle samlinger med unntak av messen. Men selv disse får bare ha maksimalt 50 besøkende. Alle gudstjenestene i Hillsong Norge avlyses søndag 15. mars, melder menigheten på Facebook. Porsgrunn frikirke har avlyst alle gudstjenester og arrangementer ut mars. IMI-kirken i Stavanger avlyser sin gudstjeneste 15. mars og oppfordrer folk til å samles i hjemmene. Flere gudstjenester i Hamar bispedømme avlyses de neste ukene. Tiltakene omfatter kommunene Sel, Nord-Fron, Sør-Fron og Ringebu. I gudstjenester hvor det er tillyst dåp, gjennomføres dåpen med bare familie og faddere til stede. Tabernaklet Haugesund avlyser sin gudstjeneste 15. mars etter at kommunen fraråder samlinger med over 100 deltakere. Nytt Liv Sunnhordland, Stord innstiller søndagsmøtene inntil videre. Opprettet Youtube-kanal der forkynning vil bli streamet. Misjonskirken Stavanger avlyser gudstjenesten søndag. Livets Ord Uppsala i Sverige avlyser sin søndagsgudstjeneste 15. mars, og vil gå over til å sende gudstjenester på internett.

Arrangement som blir avlyst eller utsatt

Leiv O. Holstads begravelse blir likevel ikke åpen for publikum. Lovsang20 skulle bli arrangert i Oslo Kristne Senter sine lokaler på Kjeller i Lillestrøm 20.-21. mars. Er utsatt på ubestemt tid. Alle konsertene med «Gåten om korset» (Garness og Jostein Ørum) i mars er utsatt. Det jobbes med å finne nye datoer for konsertene i høst, men det vil ta noe tid før dette er på plass, melder Stefanusalliansen på sine nettsider. Konsert med Ansgar Gospel Choir i Misjonskirken Stavanger er avlyst fredag 13. mars. Pinsen Åkrehamn på Karmøy avlyser alle arrangement kommende uke. Årets påskestevne i Brunstad Christian Church (BCC) ventet over 10.000 deltakere, men avlyses. Det samme gjelder den internasjonale ungdomscampen som skulle arrangeres for 4.000 ungdommer fra Brunstad Ungdomsklubb i palmehelgen. Klippen Veavågen på Karmøy avlyser konsert med Ansgar Gospel Choir på søndag. Kvinnekonferansen 2020 i Porsgrunn Misjonskirke er avlyst. Åsane kirke, som er en av Norges største menigheter i Den norske kirke, avlyser alle seniortreff de neste ukene. Colombia-dag i Arna misjonsmenighet lørdag 14. mars er avlyst. Nordic Harvest Mission og Bønnesenteret i Levanger skulle arrangere bønnekonferanse i helgen, men denne blir avlyst. Q42 i Kristiansand må avlyse konserten med Oslo Gospel Choir som skulle gå torsdag 12. mars. Q42 vurderer også om påskekonserten Passion 21. mars med Trine Rein må avlyses. Dette avgjøres fredag. Påskefesten 28. mars med blant andre Egil Svartdahl kan også bli utsatt. Dette avgjøres fredag. NLA Høgskolen avlyser store deler av sin undervisning torsdag 12. mars og vil i størst mulig grad legge til rette for undervisning over internett. Russetreffet Kragerø 2020 er avlyst. I Misjonskirken avlyses følgende: Korpstinget i Misjonskirken Speiderkorps 13.-15. mars, Stagedive Påske 4.-7. april og Moment 2020 den 24.-26. april.

Les også
Avlyser gudstjenester
Les også
Usikkert om Kirkemøtet kan avholdes i april