RELEVANT: Hvor langt skal kirken gå i å være relevant for moderne mennesker?
Yayimages
Den relevante menighet
«Mange snakker om at menigheten må være relevant for moderne mennesker. Jeg synes det er vanskelig, og det kan være problematisk. Hva tenker dere om dette temaet?»
Vi mener det er viktig at menigheter er relevante. Paulus viser for eksempel i sin tale på Areopagos (Apg 17) at han virkelig tar samtiden på alvor og at han strekker seg langt for å møte athenerne der de er.
Hans berømte utsagn «For alle er jeg blitt alt, for på alle mulige måter å frelse noen» (1. Kor 9.22) bærer også i seg en enorm vilje til å møte mennesker der de er.
Samtidig er Paulus opptatt av at Guds ord ikke skal tilpasses samtiden. Paulus understreker betydningen av læren når han skriver om å «stå fast» (f.eks. 1. Tess. 21.15), om ikke «å trekke fra» eller «legge til Guds ord» (Åp 22:18).