Målet til pastor Adeboye var å
...
Målet til pastor Adeboye var å plante menigheter med maks fem minutters gåavstand fra hverandre i u-land, og fem minutters bilkjøring i i-land. Foto: RCCG
Har et møtelokale like stort som tolv fotballbaner
Del
Nigerianske Enoch Adeboye er lite kjent blant vestlige kristne, men nettverket hans finnes i 140 land og teller flere millioner medlemmer. Nå er han klar for å besøke Norge.

Dersom du vil besøke verdens største pinsemenighet, skal du ikke reise til Sør-Korea eller USA. I Nigerias største by, Lagos, ligger nemlig en menighet som hevder å ha over en million medlemmer. Møtelokalet til Redeemed Christian Church of God (RCCG) i Lagos måler 1.500m x 525m. Det tilsvarer åtte kvadratkilometer eller mer enn tolv fotballbaner ved siden av hverandre.

Ukjent megaleder
På mange måter er Adeboye et uskrevet blad for nordmenn flest, selv om arbeidet har enorme dimensjoner. I Norge finnes det flere menigheter under RCCG-paraplyen og Adeboyes uttalte mål er at RCCG skal ha en menighet i hvert land og i medlemmer fra alle familier i hele verden.- Målet vårt er å plante menigher som er maksimalt fem minutters gange fra hverandre i u-land og maksimalt fem minutters bilkjøring i i-land, sier Adeboye om visjonen som Gud har gitt ham.I dag arbeider RCCG i 140 av verdens totalt 193 land.FAKTA OM RCCG

  • Fullt navn: Redeemed Christian Church of God.
  • Etablert: 1952 av Josiah Akindayomi.
  • Holder til i Lagos, Nigeria, på Redemption Camp. Området er 50 kvadratkilometer.
  • Inneholder menighetshuset, bibelskole, universitet, hundrevis av overnattingssteder, kontorbygninger, skoler og boliger.
  • Menigheten finnes på alle kontinenter, i 140 land.
  • Motto: Komme til himmelen; få flest mulig folk med seg og minst en person fra hver familie i hele verden skal være medlem i RCCG.Norske kristne leder vet ikke hvem han er

- Jeg har hørt navnet, men jammen santen ikke så mye mer, sier pastor Arnfinn Clementsen i Karismakirken i Stavanger, når han får høre navnet.- Det er noe kjent ved navnet, sier pastor Olav Rønhovde i Credokirken i Bergen.- Jeg holder på å lese den nye boken om Reinhard Bonnke, og det kan hende at det er der jeg har det i fra.Åge Åleskjær i Oslo Kristne senter har hørt masse om vekkelsen i Nigeria, men lite om pastor Adeboye. Leif Jacobsen i Metodistkirken i Bergen har hørt om menigheten, men ikke pastoren. Det samme gjelder pastor Torsten Mentzoni i Pinsekirken Tabernaklet i Bergen og pastor Daniel Egeli i Filadelfia Oslo.- Det er jo oppsiktsvekkende at han kommer til Norge, men man kan jo ikke planlegge noe man ikke har hørt om, sier Leif Jacobsen.Til NorgeI april kommer pastoren til Norge.Bare ett møte har den travle pastoren satt av til Norge, og det skjer søndag 29. april klokken 18.00 i Oslo Kongressenter. Før dette holder han sitt årlige seminar for de europeiske kirkelederne i RCCG-nettverket i Paris fra 25. april.

-  Pastor Adeboye er en veldig travel mann og vi er veldig glade for at Gud har lagt på hans hjerte å besøke Norge, sier pastor Duke Ajieh, som leder Norgesarbeidet, til Dagen.Tolv millioner

18. desember 1998 ledet Adeboye «The Holy Ghost Festival», et utendørs møte i Nigeria over tre dager, og møtene trakk syv millioner mennesker, ifølge CNN, som skal ha sett på satellittbilder og antatt folkemengdens størrelse. Dette antallet vokste til tolv millioner besøkende året etter.I dag er dette en årlig hendelse, og mengder med tegn, helbredelser og mirakler skjer under møtene, så vel som befrielse fra onde ånder.

(Dagen)