Moskémedlemmer lettet over Manshaus-dom
Medlemmene i Al-Noor-moskeen i Bærum hvor Philip Manshaus gikk til angrep i august 2019 er lettet over dommen som falt i Asker og Bærum tingrett torsdag.
Menigheten i Al-Noor islamic Centre i Bærum, hvor Philip Manshaus gikk til angrep i august 2019. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix
Menigheten i Al-Noor islamic C
...
Menigheten i Al-Noor islamic Centre i Bærum, hvor Philip Manshaus gikk til angrep i august 2019. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix
Del

– Vi håper vi nå kan sette punktum og legge det bak oss og se fremover. Saken har preget medlemmene. Det har vært frykt som vi har måttet jobbe mye med, sier talsmann Waheed Ahmed i Al-Noor-moskeen til NRK.

Manshaus ble torsdag dømt til 21 års forvaring med en minstetid på 14 år for å ha drept sin stesøster og for angrepet på moskeen.

– Som person er jeg ikke sint på denne terroristen. Jeg er glad for at vi har et juridisk system vi kan stole på og rettferdigheten vil seire, sier styremedlem Irfan Mushtaq, som kom til moskeen under angrepet.

Han etterlyser likevel at myndighetene gjør mer for å bekjempe rasisme og ekstreme ideologier.

manshaus-mosk--lettet,innenriks,nyheter,Kriminalitet og rettsvesen,terrorisme,norge,Riksnyheter,viken,bærum,johanne zhangjia ihle-hansen,philip manshaus,mosketerror,al-noor islamic centre,waheed ahmed,islam