NYHETERKULTURETTERTANKEMENINGERVELSIGNET HELGLYD & BILDEKUNDESERVICE
USANT: Gjerdes hovedtese er at bøkene om Harry Potter forkynner hedensk okkultisme. Me det er ikke sant, skriver sjefredaktør Odd Sverre Hove.
USANT: Gjerdes hovedtese er at bøkene om Harry Potter forkynner hedensk okkultisme. Me det er ikke sant, skriver sjefredaktør Odd Sverre Hove.
Foto: Scanpix-arkiv
Harry Potter er ikke okkult



Trygve E. Gjerde skriver i Dagen 21.08.07 at det var Den gode Hellige Ånd som gav ham i sinne å skrive artikkelen der han stemplet Harry Potter som okkult. «Så skal ikke du, OSH, kalle det løgn og dikt.» Det er litt av en egenattest Gjerde her gir sin egen artikkel. Bibelens 66 hellige skrifter er inspirert av Den Hellige Ånd. Men vi andre hverken kan eller bør gjøre krav på slik inspirasjon for det vi skriver. Derfor står Gjerde og jeg som skribenter likt. Vi må begge pent finne oss i at leserne etterprøver det vi skriver.

Gjerdes hovedtese er at bøkene om Harry Potter forkynner hedensk okkultisme. Men det er ikke sant. Og Den Hellige Ånd kan ikke ha gitt ham i sinne å skrive noe som ikke er sant. For Ånden er jo Sannhetens Ånd.

Gjerde skriver at han ikke hadde lest bøkene om Harry Potter da han i Dagen 09.08.07 stemplet dem som talerør for hedensk okkultisme. Det har derimot jeg gjort. Jeg har undersøkt nøye hva som faktisk står i det bibelske okkultismeforbudet i 5 Mos 18:9ff (m parr, sml 2 Mos 20:1ff). Og jeg har lest de syv Potter-bøkene nøye med henblikk på nettopp den bibelske målestokken. Faktum er at Potterbøkene ikke et eneste sted innbyr leserne til å drive med hedensk okkult teori eller praksis.

Gjerde skriver at han etter mitt motlegg gikk inn på et par nettsteder, som åpenbart driver reklame for Potter-filmene. Men Potter-bøkene er mye viktigere enn de heseblesende filmene. Potter bør vurderes som litterratur.

Gjerde hevder at han ikke har diktet opp noe bud fra Jesus om at vi ikke skal lese andre bøker enn Bibelen. Deretter skriver han det motsatte: At Jesus derfor anbefaler oss «ikke annet å lese» enn Bibelen. Men Gjerde kan ikke komme fra at det sistnevnte er og blir et påstått boklesingsbud. Og noe slikt bud har Herren aldri gitt oss.

Gjerde forsvarer også de kristne som i 1861 hevdet det var synd å la barna lese prost Jensens lesebok fordi den inneholdt eventyr og fabler. Men det er ikke sant at det er synd å lese eventyr og fabler. Det fins ikke noe slikt bud i Guds ord. Gjerde hevder det står et slikt bud i Efes 5:1-9. Men det stemmer heller ikke. Paulus-brevene advarer ikke mot folkeeventyr, men mot å tro på de gnostiske religonsblandingsmytene.

I Dagen 20.08.07 skriver Gunnar Løkhammer at danske Holger Skoy Særkjær er en autoritet på Harry Potter som jeg burde bøye meg for. Men det er og blir bedre å undersøke kildene selv (om det er mulig) enn å adoptere andres fordommer. Og Særkjær opererer i likhet med Gjerde med fordommer.

I 25 år er vi nå blitt bombardert med tusen impulser fra nyreligiøse New Age-kilder, inkludert nå sist en prinsesseskole. Det er kanskje ikke rart at noen kristne tror all kultur er blitt okkult. Men Joanne Rowling har tvert imot grepet 500 år tilbake i tiden og skrevet Potter-bøkene med utgangspunkt i noe mye eldre: litterær alkymisme. Slik som de andre store engelske forfatterne og forfatterinnene før henne: William Shakespeare, Jane Austen, Charles Dickens og Elizabeth Goudge (for å nevne noen av forbildene hennes).

Martin Luther levde og åndet i sin egen samtids alkymistiske åndsklima. Han syn på saken lyder slik: «Jeg liker svært godt alkymismens vitenskap; det er i sannhet «de gamles filosofi». Jeg liker den ikke bare på grunn av de fortrinn den gir oss når det gjelder å smelte metaller, lage avkok, forberede uttrekk og destillere urter. Men jeg liker den mest på grunn av dens allegoriske og hemmelighetsfulle symbolikk, som er utsøkt god, fordi den vedrører de dødes oppstandelse på den ytterste dag».

Odd Sverre Hove

Sjefredaktør i Dagen

Del|

(03.09.2007 kl. 05:00)

Tips en venn
 


Medisinstudenter ved Universitetet i Bergen er bekymret:

 

 

Anket dommen på fem måneders fengsel og 40.000 kroner i erstatning.

 

Transparency Norge omtaler "Selvforsvarssaken" som politisk korrupsjon.

 

Sterke uenigheter innad i Høyre.

 

Matbutikkenes alkoholkontroll får strykkarakter.

 

Kongen er 75 år:

 

 

Annonse

Klikk her for å lese Dagen digitalt, når du vil og hvor du vil.


Menighetsrådsleder Helge Sørø foteller om en bygd i sorg etter at to barn tente på kirken deres.


Men de sliter med å finne et fullgodt anternativ – og ber nå om mer tid.

 

Fastlege: – Mye følelser, lite rasjonelt.

 

Men bildet er ikke entydig.

 

Annonse

Laveste antallet siden 1979, ifølge Helsedirektoratets rapport.

 

Men Arbeiderpartiet overkjørte SV og fikk det som de ville.

 


Utviklet av React Solutions AS