Annonse

Pater Arnfinn Haram (63) er død
Pater Arnfinn Haram fikk hjerteinfarkt og døde da han var på sykkeltur søndag 10. juni. Han ble 63 år gammel.
Pater Arnfinn Haram (63) hadde vært prior for dominikanerne i St. Dominikus kloster i Oslo siden september 2009.

Da han var på sykkeltur i Nordmarka søndag fikk han hjerteinfarkt og døde.
LESPORTRETTINTERVJU med Pater Haram: Engasjert katolikk som er glad i bedehuset


– Pater Arnfinns bortgang er et stort tap, både for hans orden og for hele Kirken i Norge, sier biskop Bernt Eidsvig til katolsk.no.

–Arnfinn var en unik personlighet. Ingen kunne som ham få folk både i tale og til å lytte. Han var også en unik sjelesørger og skribent, og nådde folk på det personlige plan og i media. Vi tenker i dag særlig på hans familie og kommunitet og sørger sammen med dem, sier Eidsvig.


LESOGSÅ: Arnfinn Haram hedret med festskrift



Tidligere luthersk prest


Haram var tidligere luthersk prest og prost. Han ble opptatt i Den katolske kirkes fulle fellesskap 12. april 1998 i St. Olav i Oslo.

Pater Haram hadde sitt virke i Øygarden og Loddefjord kirker i og utenfor Bergen, han var senere utnevnt til prost for kirkene i Bergen vest.



Aktiv i samfunnsdebatten

Pater Haram var aktiv i samfunnsdebatten på flere hold. Han har hyppig oppdatert bloggen sin som har blitt hyppig lest av mange.

I 2010 var han med på talkshow-programmet Skavlan hvor han snakket om sølibat.

Pater Haram fulgte også Børre Knudsen i opprøret mot abortloven og nektet å motta lønn.



(Dagen)